AKTUALITY

Zpět na přehled aktualit

Po Světovém poháru přivítá Vysočina Arena školáky v seriálu Lyžuj lesy ČR

Pouhých devět dnů po vydařených závodech Světového poháru odstartuje v úterý 28. ledna v 10:00 hodin ve Vysočina Areně třetí ročník seriálu Lyžuj lesy ČR. Akce je určena mladým lyžařům ze základních škol. Od těch nejmenších prvňáků až po deváťáky. Seriál Lyžuj lesy ČR má šest dílů. Po Novém Městě na Moravě jsou postupně na programu závody 4. února na Božím Daru, 13. února v Jilemnici, 18. února v Jablonci, 19. února ve Vimperku a 26. února se uskuteční poslední závod ve Vimperku.

„Cílem je zábavnou formou představit školákům běžecké lyžování. Mladí lyžaři se postaví na start v místě, kde před pár dny závodili největší světové hvězdy, jakými jsou Rus Alexandr Bolšunov, Nor Johannes Klaebo, či jeho krajanka Therese Johaugová. Na stadionu, který za několik týdnů zaplní desetitisíce diváků při Světovém poháru v biatlonu. I tato skutečnost dává novoměstské akci velkou přitažlivost a atraktivitu,“ uvedl ředitel závodu Lyžuj lesy ČR Jan Skřička.

Nejkratší trať pro prvňáky měří 400 metrů, nejdelší pro registrované závodní lyžaře tři kilometry. Součástí programu budou i dovednostní soutěže. Například skoky, jízda na terénních vlnách, otočky, jízda pozadu i soupaž, rovnováha na jedné noze, podlézání i výměna lyží. Trať závodu bude soutěžícím k dispozici před startem, aby si každý účastník mohl vyzkoušet, co ho během závodu čeká. Důraz je kladen na začínající a neregistrované běžkaře, kterým bude přizpůsobena trať závodu.

Startující si mohou v omezeném množství zapůjčit potřebné lyžařské vybavení (boty, hole, lyže). Před startem závodu pomohou pořadatelé účastníkům bezplatně s mazáním lyží. Soutěže jsou vypsány zvlášť pro registrované v lyžařském oddíle a pro neregistrované závodníky bez větších běžkařských zkušeností. Technika není předepsaná, bude možno využít bruslařský styl i klasiku.

„Ceníme si podpory Lesů ČR, které jsou strategickým partnerem projektu, jenž je zaměřen na sportování dětí a mládeže. Toto spojení dává smysl, neboť běžecké lyžování se odehrává z velké části právě na lesních tratích,“ poznamenal víceprezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Sacher.

Před rokem se této akce zúčastnilo v Novém Městě na Moravě přes dvě stovky lyžařů. „I když tehdy počasí nebylo příznivé, tento počet mě překvapil. Snad nám v budoucnu z těchto talentů vyrostou i reprezentanti. Pokud se to nepodaří, tak alespoň věřím, že si účastníci najdou lásku ke sportu,“ dodal bývalý reprezentant a odchovanec novoměstského lyžování Jiří Ročárek, jen byl ambasadorem loňského ročníku.

Autor: Jiří Pošvář