AKTUALITY

Zpět na přehled aktualit

Úvodní den SP v běžeckém lyžování ve Vysočina Areně ovládli Therese Johaugová a Alexander Bolšunov

První den světového poháru v běžeckém lyžování v Novém Městě na Moravě byly na programu závody volnou technikou na distance 10 km pro ženy a 15 km pro muže. Ženám kralovala Norka Therese Johaugová, mužům pro změnu letošní jednička Rus Alexander Bolšunov.

Přes 4 tisíce diváků sledovali nejdříve vítězství Norky Therese Johaugové, která vyhrála s půl minutovým náskokem před Ruskou závodnicí Nataliou Něprajevová a svojí kolegyní z týmu Heidi Wengovou. Nejlepší z Češek Kateřina Razýmová uzavřela top 10. Životní výsledek si ve Vysočina Areně vyjela Kateřina Janatová, která skončila na 13. příčce. 

Razýmová startovala poprvé od odstoupení z Tour de Ski a jen potvrdila, že patří do užší světové špičky. „Před startem jsem byla překvapená, kolik lidí nás povzbuzovalo. Musím říct, že jsem byla opravdu nervózní. Až od druhého kilometru se mi rozvázaly nohy a pak se to rozjelo,” hodnotila Razýmová. Před závody Razýmová uvedla, že spokojená by byla za umístění v první patnáctce, což se povedlo.

Janatová startovala s dvojkou na drese. Po závodech přiznala, že tak výborné umístění vůbec nečekala a sama byla překvapená. Za svou doménu totiž považuje především sprint. Na domácí trati jí pomohla hlavně fanouškovská podpora. „Není náhoda, že se mi to povedlo tady. Táhli mě a atmosféra byla úžasná,“ pochvalovala si Janatová. 

Ostatním Češkám se na bodech umístit bohužel nepodařilo. Petra Nováková obsadila 43. příčku, celý závod se ale prý trápila a snažila se to nevzdat. Na 60. místě se umístila Barbora Havlíčková. Světový pohár v Novém Městě pro ni znamenal premiéru, na trati ale měla problém s holeněmi. 

Mužský závod opanovala suverénním způsobem letošní jednička, Rus Alexander Bolšunov. S více než 24 vteřinovým zpožděním za ním dojel Fin Iivo Niskanen. Třetí pak skončil norský reprezentant Sjur Röthe. Norská hvězda Johannes Klaebo skončil v cíli na sedmém místě. 

Nejlepší čeští běžci na lyžích Adam Fellner a Petr Knop se s téměř tříminutovou ztrátou seřadili na 40. a 41. příčce. 

Ve Vysočina Areně už od rána dodávalo závodům zimní atmosféru sněžení. Závody se jely na čerstvém poprašku a trať byla trošku měkčí než na včerejším oficiálním tréninku. Závodníci si však s počasím poradili a teď už se chystají na zítřejší stíhačku s hromadným startem klasicky. Ženy odstartují v 11:10 a muži ve 13:00.

Autor: Michal Jilka & Lada Smržová
Foto: Miloš Lubas