AKTUALITY

Zpět na přehled aktualit

Český tým se už nemůže dočkat domácího světového poháru

Již zítra ve Vysočina Areně odstartují dlouho očekávané závody Zlatá lyže. Většina českých reprezentantů sem dorazila ve čtvrtek a dnes absolvovala oficiální trénink. Účast na domácím podniku světového poháru nejdříve přislíbilo 22 českých závodníků, nakonec se ale tým kvůli zdravotním důvodům bude muset obejít bez Michala Nováka a Jana Pechouška.

Čeští reprezentanti se na závody těší. Petr Knop je rád, že ho uvidí závodit jeho rodina a známí. I Kateřina Razýmová prozradila, že bude mít na tribunách velkou podporu. Na závody přijede z Plzně hned celý autobus Katčiných fanoušků a kamarádů.

Česká ženská jednička je zvědavá, jak se jí na závodech bude dařit a zároveň doufá, že psychika nesehraje příliš velkou roli. Na tratě v Novém Městě se těší, protože je jezdí často a je na ně zvyklá, což vnímá jako výhodu pro všechny české závodníky. Razýmová na tiskové konferenci uvedla, že nejvíce touží po umístění v první patnáctce. Spokojená by byla i s pozicí do třicítky, ale horší umístění by pro ni už znamenalo neúspěch. Vedoucí závodnicí Světového poháru je prozatím Therese Johaug. „Letos se mi podařilo se Therese trošku přiblížit, myslím si, že má nakročeno na to, aby tady po 4 letech znovu vyhrála, ale my se samozřejmě budeme snažit jí to udělat co nejtěžší a snad se nám podaří ji trošku potrápit.“ dodala Razýmová.

Petra Nováková se nejvíce těší na nedělní stíhací závod klasicky. Stíhačka bude kontaktní, a to se závodnici líbí. „Mám ráda to, že člověk tam jen nejede, ale musí sledovat, kde se co děje, aby nespadl nebo ho někdo nesrazil. Člověk musí sledovat okolí, pohybovat se v silnějším provozu, a to mě na tom baví,“ komentovala Nováková. Petru v minulosti trápily zdravotní problémy, které zapříčinily i její odstup z Tour de Ski, na domácí podnik je ale v dobré zdravotní kondici a je za to vděčná. Česká závodnice doufá, že se jí domácí závod podaří a také by byla ráda, kdyby na závody dorazilo co nejvíce fanoušků, nejen z blízkého okolí.

Světový pohár v Novém Městě na Moravě startuje už zítra v 9:45 ženským distančním závodem, muži budou startovat v 11:15. V neděli bude na programu stíhací závod klasicky v 11:10 a 13:00. Vstupné do Vysočina Areny je po celou dobu závodů zdarma. Diváci se zde mimo jiné mohou těšit i doprovodný program v podobě živého komentáře Romana Wolkera a tratě s překážkami pro nejmenší. 

Autor: Lada Smržová
Foto: Michal Jilka