06.1.2019 14:24:17

Zlatou lyži získal Francouz Chauvin, obhájce Rypl skončil čtvrtý

Vítěz Zlaté lyže 2019 Valentin Chauvin z Francie.
Vítěz Zlaté lyže 2019 Valentin Chauvin z Francie.

Francouz Valentin Chauvin zvítězil v 81. ročníku závodu o Zlatou lyži v běhu na 20 kilometrů klasickým způsobem ve Vysočina Aréně. Obhájce prvenství Miroslav Rypl obsadil čtvrté místo, který při absenci Michala Nováka převzal roli české jedničky. Závod byl součástí Evropského poháru OPA.

 

V závodě žen na 15 kilometrů přidala po prvenstvích ve sprintu a volnou technikou své třetí vítězství v Novém Městě Němka Antonia Fraebelová, která ve finiši porazila Švýcarku Annu Comarellovou. Nejlepší z českých běžkyň Anna Sixtová skončila čtrnáctá. Výrazným úspěchem českých barev bylo vítězství osmnáctileté Barbory Havlíčková v kategorii žen do dvaceti let, která vyhrála všechny dosavadní čtyři závody v pětidílném seriálu Evropského poháru.

V hlavním závodě se Rypl hned od začátku závodu pohyboval ve vedoucí skupince.  „Škoda, že nám odjela v závěrečných kilometrech tříčlenná skupinka, kterou bylo už těžké dostihnout,“ uvedl v cíli Rypl, který na poslední chvíli před startem ještě měnil lyže. „Závod byl těžký na mazání. Musím pochválit servis, který odvedl skvělou práci. Dosáhl jsem na svůj nejlepší výsledek v letošní sezoně. V závěru mi hodně pomohlo domácí prostředí,“ dodal Rypl.

 

V závodě ženských dvacítek převzala Havlíčková hned vedoucí pozici. Dvě kola táhla za sebou pětici německých závodnic, které ale v závěrečném tříkilometrovém okruhu postupně odpadly. „Závody s masovým startem kvůli případným kolizím nemám příliš ráda. Proto jsem raději jezdila na čele. Držela jsem si po celý závod své tempo, kterému v závěru soupeřky nestačily,“ uvedla Havlíčková, která si v cíli vychutnávala radost z úspěchu. „Přijela za mnou celá rodina. Od babičky počínaje přes sourozence a rodiče. Proto je výborné, že se mi závod tak povedl,“ dodala Havlíčková.

 

Také v závodě mužů do dvaceti let se prosadili Francouzi. Zvítězil Jules Chappaz, nejlepší český běžec Kim Žalčík skončil jedenáctý.

 

V závodě juniorů do osmnácti let na 10 km klasicky se proti převaze českých běžců prosadili zahraniční účastníci. Zvítězil Polák Sebastian Bryja před Španělem Jaume Pueyou. V bitvě domácích běžců o poslední místo na stupních vítězů se prosadil Jakub Strouhal.  

 

Rovněž v závodě dívek do osmnácti lety se prosadily na prvních dvou stupíncích cizinky. Vyhrála Rakušanka Sophie Adriganová před svou krajankou Magdalenou Scherzovou. Nejlepší česká závodnice Eliška Šibravová skončila třetí se ztrátou patnácti sekund na vítězku.

 

Oficiální výsledky nedělních závodů s hromadným startem klasicky

Jiří Pošvář

Náhodná fotografie

Videa

Příprava tratí před SP v biatlonu 2015

FIS Cross Country World Cup 2014 upoutávka CZE TV

Webkamera 3

Webkamera 3

VIDEO

Virtuální prohlídka arény na 360° videu
oznackuj_se