13.1.2014 19:23:15

Světový pohár se do Nového Města vrátí za dva roky - opět ve sprinterské podobě

FIS SP Sprinty
FIS SP Sprinty
(foto: Michal Červený)

Téměř patnáct tisíc diváků po oba soutěžní dny v hledišti, dokonale připravená trať i tradičně precizní zázemí. Naprosto ideální podmínky nabídly oba víkendové závody Světového poháru ve sprintu v Novém Městě na Moravě.

“Nechtěl bych sprinty srovnávat s biatlonem. Běžecké lyžování si musí svoji pozici znovu vybojovat. Chtěl bych, aby se Zlatá lyže vrátila ke slávě, kterou měla v minulosti. Jenže k tomu budeme potřebovat spolupráci s lyžařským svazem a FIS,” zhodnotil právě skončené klání Světového poháru předseda organizačního výboru Jiří Hamza.

Sprinty nejsou tak lákavou disciplínou. Za dva roky ve stejném termínu se pojedou v Novém Městě opět sprinty. Jaká je naděje, že by se mohly dostat na Vysočině opět do programu atraktivní distanční závody?  

“Návrat vidím reálně.  Ale stejně jako v biatlonu si budeme muset všechno odpracovat. Nemyslím si, že je momentálně naše působení v rámci diplomacie takové, jaké by mělo být. Lyžařský svaz se musí rozhodnout, co chce.”

Diváci měli vstup zdarma. Jak jste byl spokojen se zájmem?

“Čekal jsem diváckou atmosféru mnohem horší. Byl jsem mile překvapen. Ukázalo se, že tah se vstupem zdarma byl dobrý. Vyhodnotil jsme situaci, že když budeme oplocovat areál a vzali v úvahu cenu vstupného, tak jsme se rozhodli pro tuto variantu. A myslím si, že jsme udělali dobře. Lidé viděli opět běžeckou špičku.”

Současná zima je ve střední Evropě stále bez sněhu. Jak hodnotili lyžaři podmínky, které byli ve Vysočina Areně?

“Mluvil jsem s Víťou Fouskem. Řekl mi, že si zde všichni připadali jako v jiném světě. Objel Oberhof a další štace. Dle jeho slov byl v Novém  Městě suverénně nejlepší sníh.  A také vynikající divácká kulisa. Moderní zázemí, které zde máme, je trošku jinde, než v ostatních střediscích. Musíme je proto využít a mezinárodní federaci FIS přesvědčit, že na distanční závody by podle mého předpokladu přišlo třikrát více diváků než na sprinty.”

Jaké budou nejbližší kroky?

“Musíme si jasně definovat, co je prioritou.  Pro náš lyžařský svaz zřejmě Nové Město prioritou není. Sice o této problematice s prezidentem svazu Lukášem  Sobotkou mluvíme. Ale lyžařský svaz má další zájmy, které se zcela neztotožňují se zájmy Nového Města. Je to pochopitelně svobodné rozhodnutí. Lidé na svazu vědí, co dělají. A nám jako pořadatelům nezbývá, než se tomu přizpůsobit. Nevidím to však jako šťastné řešení z hlediska běžeckého lyžování. Domluvili jsme se proto, že aktivně vstoupíme do diplomacie. Struktura lyžařských disciplín je poněkud jiná než u biatlonu. Uvidíme, jak uspějeme. Ale areál v Novém  Městě si zaslouží akce nejvyšší úrovně.”

Jiří Pošvář

Náhodná fotografie

Videa

Příprava tratí před SP v biatlonu 2015

FIS Cross Country World Cup 2014 upoutávka CZE TV

Webkamera 3

Webkamera 3

VIDEO

Virtuální prohlídka arény na 360° videu
oznackuj_se