24.5.2014 13:44:35

Favorité zabloudili, Birell maraton vyhrál Belgičan Van Aelbroeck

Start Birell Bike Vysočina 2013

Školácká chyba zkušených českých bikerů, kteří tři kilometry před cílem Birell Bike Vysočina maratonu sjeli z trati, nabídla laciné vítězství Michielu Van Aelbroeckovi z Belgie, který ve spurtu ke stanici lanovky na Harusáku porazil po 53 kilometrech  o 4,1 sekundy Tomáše Tvrdíka z týmu Nilfisk Alto Pro Cycling. Ještě po občerstvovací stanici přitom jela na čele desetičlenná skupina, v níž byli i domácí favorité Jobánek, Haman, Kaněra,  Adel. Čeští jezdci ale sjeli z trati a napodobili nedávné zabloudění Kulhavého s Hynkem, kteří zabloudili v maratonu u jezera Lago di Garda.

"Odbočili jsme na trať, kde se jel loňský závod. V týdnu jsme si tento úsek třikrát projeli," popsal situaci Jan Jobánek. Nikdo ze skupiny cyklistů, která špatně odbočila, si nevšiml změny trati. Správnou cestu zvolil kromě Belgičana pouze Tvrdík. "Když jsme se rozdělili, tak z naší skupiny někdo ještě na adresu obou jezdců poznamenal, že jsou chudáci, neboť to tady neznají," dodal Jobánek. Na omyl přišli zbloudilí jezdci zhruba po minutě. Vrátili se zpět, ztrátu už nedohnali.

V závodě žen naopak Cesnaková neměla problémy, neboť ujela soupeřkám už v první polovině závodu. Na mezičase v Herálci měla k dobru na druhou Kolašínovou 10 sekund. Ve druhé polovině Cesnaková ještě zvýšila obrátky. Jejímu "vražednému" tempu" žádná soupeřka nestačila. Druhá v cíli Nizozemka Monique Zeldenrustová dojela se ztrátou dvou minut.

Celkem se na start postavilo téměř osm stovek závodníků, mezi kterými byl i novoměstský horolezec Radek Jaroš. Dosáhl čas 2:44:03,5. Ve své kategorii nad 50 let skončil na 9. místě.

Maraton Birell Bike Vysočina horských kol v Novém Městě na Moravě (53 km):
Muži: 1. Van Aelbroeck (Belg.) 2:03:14, 2. Tvrdík (Nilfisk Alto pro cycling) -4, 3. Kaněra (Ghost-Rubena racing team) -25, 4. Haman (Superior Riders) -33, 5. Jobánek (Superior Rubena team) -34, 6. Rauchfuss (Kellys Bikeranch team) -46.
Ženy: 1. Cesnaková (UGO Allivictus Čistý sport) 2:25:57, 2. Zeldenrustová (Niz.) -1:59, 3. Kolašínová (Superior Riders) -4:54.