11.3.2017 16:31:21

Dorostenci ukončili biatlonovou sezonu, v celkovém hodnocení obhájili třetí příčku

O minulém víkendu 3. – 5.3. se uskutečnil poslední dorostenecký šampionát letošní sezony – Mistrovství České republiky v biatlonu dorostu a dospělých, který tradičně hostila domácí Vysočina aréna. V pátek byl do programu vložen štafetový závod jednotlivců – single mix relay, který se svými pravidly přibližoval exhibičním závodu, který se jezdí ve vánoční čas na stadionu v německém Schalke. V sobotu se závodilo ve sprintu, v neděli ve stíhacím závodu s pevným startovním intervalem. Celkově novoměští biatlonisté získali 3 tituly Mistrů republiky a 12 medailí.

V single mix štafetách ve společné kategorii dorostu (dorost A + dorost B) domácí novoměstská štafeta, ve složení Teplá+ Červenka, dosáhla na skvělou stříbrnou příčku v konkurenci třicetičtyř štafet z celé České republiky. Do elitní desítky se probojovala štafeta Polednová+Volek. Celkově trenéři nasadili do závodu sedm novoměstských štafet a dvě štafety smíšené. V juniorské kategorii reprezentovala klub dvojice Sádovská+Janů, která se umístila na šesté příčce po zmatené penalizaci v celkových výsledcích za neabsolvované trestné kolo, při bezchybné položce.

V sobotu vzhledem k předpovědi velmi tepléno víkendu byl celý program posunut o jednu hodinu dříve. Nástřel tedy začínal již v osm hodin ráno, start rychlostního závodu připadal na devátou hodinu ranní. Mezi nejúspěšnější biatlonisty našeho klubu v sobotním závodě můžeme považovat Jonáše Marečka (dorost A), který získal titul Mistra republiky ve své kategorii. V kategorii staršího dorostu ho napodobil Václav Červenka, který se celoročně připravuje v U.S.A, místě svého bydliště, a získal tak pro sebe první titul na území České republiky. Mezi překvapení celého šampionátu patří Martina Křižovičová, která v sobotním i nedělním závodě vybojovala bronzovou medaili. V mladších dorostencích zazářil rovněž Vladimír Žváček, který se umístil na bronzové příčce. Ve starších dorostenkách bronzovou medaili brala Eliška Teplá.

Nedělní stíhací závody nepřinesly velké změny v pořadí oproti startovním pozicím. V mladších dorostencích obhájil bronzou příčku Vladimír Žváček. Jonáš Mareček se připravil na střelnici o svůj druhý titul a klesl i tak na skvělou druhou příčku. V mladších dorostenkách Martina Křižovičová obhájila bronzovou příčku. Skvělý závod ve starších dorostenkách zajela Eliška Teplá, která z třetí příčky vybojovala zlatou medaili s náskokem necelých dvou minut na druhou Smetanovou. Perfektní závod v této kategorii podaly rovněž Iva Křižovičová a Klára Polednová, které se vyrovnaly na čtvrté a páté příčce a propracovaly se v poli o téměř deset míst dopředu. Ve starších dorostencích Václav Červenka klesl na třetí příčku. Na Vaškovi už byla vidět únava a podepsalo se především Mistrovství světa, které těsně předcházelo tomuto šampionátu.

„Letošní sezona patří k zatím nejlepším sezonám, které můžeme na zdejší dorostenecké úrovni hodnotit.“  Hodnotí sezonu vedoucí trenér Jiří Václavík. „Široká novoměstská základna na velice vysoké úrovni v porovnání s ostatními českými kluby, přinesla toužené a obhájené třetí místo v celkovém pořadí klubů v kategorii dorostu.“ Jako vrchol a cíl sezony byla pro dorostenecké závodníky především nominace na Evropské olympijské hry, které hostil turecký Erzurum. Z maximálního možného počtu 8 biatlonistů (4 dívky, 4 chlapci) z ČR, se nominovali hned dva novoměští závodníci. Eliška Teplá a Tomáš Gregor. „Nutno podotknout, že další závodnice Iva Křižovičová a Veronika Macková zůstaly kousek pod čarou jako první a druhá náhradnice v pořádí. Před čtyřmi lety se na EYOF nominovala nyní již juniorka Anna Tkadlecová, dva roky zpátky se to za novoměstský klub podařilo pouze Martinu Kloudovi.“ Vzpomínají trenéři.

Dorostenecká skupina, sezona 2016/17  dorostenecká skupina, sezóna 2016/17

Druhé velké světové akce, které se naši biatlonisté účastnili, bylo Mistrovství světa dorostu a juniorů, které hostilo slovenské Osrblie. Za SK NMNM se nominovala Anna Tkadlecová, členka juniorského reprezentačního družstva a Iva Křižovičová. „Anička bohužel šampionát musela opustit předčasně kvůli nemoci, a vrchol letošní sezony nemohla absolvovat.“ Šanci také dostali Veronika Macková a David Volek, kteří si především povedenými nominačními závody v polském Koscielisku, zajistili start na světovém šampionátu. „Biatlonisté jeli především sbírat zkušenosti na závodech světové úrovně, svůj úkol zvládli perfektně.“ Hodnotí trenéři.

V celkovém hodnocení jednotlivců můžeme být rovněž velmi spokojeni. Nejúspěšnějším sportovcem v hodnocení jednotlivců je Eliška Teplá, která dokázala opanovat kategorii starších dorostenek. Velice podobně se vedlo Jonáši Marečkovi, který až posledním závodem přišel o prvenství v kategorii mladších dorostenců, získal tak druhé místo. Stejně tak v mladších dorostenkách Bára Babánková, které se bohužel šampionát vůbec nepovedl, klesla z průběžného prvního místa na celkovou druhou příčku v mladších dorostenkách. Čtvrté místo v mladších dorostencích patří Vladimíru Žváčkovi, páté místo získala Martina Křižovičová v mladších dorostenkách. Šestý Josef Kabrda v mladším dorostu, sedmá Iva Křižovičová a osmá Veronika Macková ve starších dorostenkách. Na devátém místě dokončil svoji kategorii Tomáš Gregor.

 

Kompletní výsledky na svazovém webu http://www.biatlon.cz/domaci/souteze/vysledky-a-propozice/

 

Děkujeme Novému Městu na Moravě za podporu našich sportovců v sezóně 2017!

JV

Náhodná fotografie

Videa

Příprava tratí před SP v biatlonu 2015

FIS Cross Country World Cup 2014 upoutávka CZE TV

Webkamera 3

Webkamera 3

VIDEO

Virtuální prohlídka arény na 360° videu
oznackuj_se