11.11.2014 11:24:18

Disciplína smíšených štafet dvojic potvrzena v programu SP

Start štafety
Start štafety

Páteční inspekce IBU, kterou jsme absolvovali před zahájením seriálu Světového poháru v biatlonu potvrdila trať nové disciplíny jež se premiérově představí divákům světového biatlonu právě v Nové Městě na Moravě."Premiéru smíšené štafety v Novém Městě bereme jako ocenění mezinárodní federace za pořadatelský úspěch i za výsledky českého biatlonu, který v závodě smíšených štafet dosáhl opakovaně vynikajících výsledků", uvedl na tiskové konferenci ředitel závodu SP Vlastimil Jakeš.

A co vlastně SIngle Mixed Relay, neboli smíšená štafeta dvojic je? Je to nová disciplína biatlonu, pochází z divácky úspěšných show jakými jsou například Schalke, nebo Moskva.

Je úvodní disciplínou Světového poháru v Novém Městě na Moravě a v pátek 6.2. 2015 v 15.10 tak odstartuje všechny víkednové souboje.  

Start
Start je hromadný, jako při štafetě standardně bývá (ale pozor letos se nově všechny hromadné starty odehrávají ze třech koridorů v 10 řadách a bez předpřipravených stop, bruslit a předjíždět se tedy může ihned po startu). První úsek zahajuje žena. 

Běh
Celý závod se jede na jednom okruhu. Ženy, které odstartovaly ujedou v prvním úseku dva okruhy během nichž dvakrát stříli – vleže a vstoje. Ihned po druhé střelbě (a eventuelně trestném kole, jež je pro tuto disciplínu poloviční) zamíří na první předávku. Nyní přichází čas pro mužského člena štafety. Ten stejně jako v prvním úseku žena absolvuje dvě střelby ve dvou okruzích v jejichž závěru zamíří na druhou předávku. Závodění se opět ujme žena. Ta stejná jenž odstartovala a běžela první úsek. Druhá ženská část je shodnou s předcházející. Dvě střelby a dvě kola na jejichž konci je poslední předávka. V tuto chvíli má žena závod za sebou. Poslední úsek je celý na mužském členu štafety. Ten má opět předepsáno absolvovat dvě střelby, navíc má ovšem závěrečné kolo po poslední střelbě do cíle. Tak ženy ujedou okruhy čtyřikrát a muži pětkrát.

Trať
Závodní okruh pro smíšenou štafetu dvojic měří 1,5 km. Celková délka pro ženskou část je 6 km. Pro muže 7,5 km.

Složení štafety
Jak jsme již popsali jedná se o jedinou dvojici (žena + muž), která se během závodu dvakrát prostřídá. Zajímavostí je, že do závodu smíšených štafet dvojic a večerních smíšených štafet nesmí nastoupit stejní závodníci.  

Fandění
Nejzajímavější částí tohoto závodu bude bezesporu stadion. Když si pozorně prostudujete trať, tak uvidíte, že za trestným kolem závodníci ve všech kolech najedou zpět do stadionu, kde buď předávají nebo projíždění do začátku dalšího úseku. Mezi tím se rovněž na stadionu budou ve warm-up zóně stále udržovat v tempu závodníci čekající na předávku. 

Course SMR

Michal Zicháček

Náhodná fotografie

Videa

Příprava tratí před SP v biatlonu 2015

FIS Cross Country World Cup 2014 upoutávka CZE TV

Webkamera 3

Webkamera 3

VIDEO

Virtuální prohlídka arény na 360° videu
oznackuj_se