AKTUALITY

Zpět na přehled aktualit

Vysočina Arena zůstane i v době rekonstrukce veřejnosti přístupná

V říjnu začala první etapa dlouho plánované rekonstrukce Vysočina Areny směrem k Mistrovství světa v roce 2024. I přes rozsáhlé práce zůstane areál veřejnosti přístupný včetně plnohodnotné zimní sezóny.

Co všechno zahrnuje rekonstrukce Vysočina Areny?

Právě probíhající první etapa rekonstrukce má největší dopad na fungování areálu. Proto byla naplánována do podzimních měsíců. Je to období, kdy má areál nejnižší sportovní využití a kdy už často probíhá jeho příprava na zimní sezónu. Tím dochází k nejmenšímu možnému omezení sportovních aktivit.

V rámci rekonstrukce dojde k přestavbě budovy tiskového střediska a střelnice nebo položení základů nové budovy týmového zázemí navazujícího na stávající tribunu D. Současně bude realizováno křížení tratí ve stoupání loukou od Černého rybníka na stadion a probíhají také další navazující zemní práce. 

Proč je rekonstrukce Vysočina Areny nezbytná?

Současná Vysočina Arena se začala budovat již v roce 2005. Zmíněné tiskové středisko pochází z roku 2006, většina současné infrastruktury byla dokončena před prvním světovým šampionátem v roce 2013. Od té doby se ovšem požadavky na pořádání vrcholných mezinárodních závodů zvýšily – a to jak ze strany IBU, FIS nebo UCI, tak například i ze strany televizních společností nebo samotných týmů.

„Jestliže chceme zůstat natrvalo v kolotoči Světových pohárů, řekněme do roku 2035 nebo 2040, jsou zkrátka tyto úpravy nutné. V dnešním čase udržitelnosti projektů není možné pravidelně vozit zázemí i tribuny tam a zpátky. Kvůli tomu nesplňujeme například ani požadavky na takzvanou uhlíkovou stopu. Koncipujeme proto celý areál tak, aby změny na velké závody byly daleko menší. Navíc je ekonomicky daleko efektivnější areál postavit a spravovat, než ho každý rok stavět znovu,“ vysvětluje Jiří Hamza, prezident Českého svazu biatlonu a zároveň předseda organizačního výboru závodů v Novém Městě na Moravě.


Rozhovor s Jiřím Hamzou k rekonstrukci Vysočina Areny si můžete přečíst tady.

Bez pořádání vrcholných akcích by navíc nebylo možné dlouhodobě financovat výrobu technického sněhu a tím zajistit lyžování pro veřejnost, ale i pořádání desítek lyžařských závodů pro žákovské a dorostenecké kategorie v biatlonu a běhu na lyžích.

Je možné v současnosti využít asfaltové tratě?

I přes rekonstrukci Vysočina Areny je možné k tréninku na kolečkových lyžích využít část asfaltových tratí nad tubusy, kde je připraven okruh o délce 1,4 km. Vyznačili jsme ho na této mapě.

Jak bude vypadat zimní sezóna?

Začátek zimní sezóny ve Vysočina Areně plánujeme na první lednový týden. Pokud nám to počasí jen trochu umožní, tak bychom rádi otevřeli úsek tratí nad tubusy. Do poloviny ledna 2023 bychom rádi pro veřejnost otevřeli již celý areál.

Vizualizaci areálu po rekonstrukci si můžete prohlédnout v související fotogalerii.