AKTUALITY

Zpět na přehled aktualit

10 tisíc fanoušků, jedna královna a jeden král

Vysočina Arena přivítala o uplynulém víkendu po čtyřech letech Světový pohár v běžeckém lyžování. Na programu byly k vidění sobotní distanční závody volnou technikou s intervalovým startem, neděle pak byla ve znamení stíhacích závodů klasicky. Ženské i mužské závody měly vždy shodné vítěze. Ženám kralovala Therese Johaugová, mužům pak Alexander Bolšunov. Ale neztratili se ani Češi!

Sobotní program 82. ročníku Zlaté lyže odstartoval ženským závodem na 10 km volnou technikou. Diváky na tribunách dostala do varu hned závodnice se startovním číslem 2, Kateřina Janatová, která jako první z Češek okusila novoměstskou trať. Na hlavní favoritky závodu si však více než čtyři tisíce diváků muselo chvíli počkat. Šedesát vteřin po české jedničce Kateřině Razýmové odstartovala také Norka Therese Johaugová a o další minutu později také její týmová kolegyně Heidi Wengová. Závodu, kterému dodalo tu pravou zimní atmosféru i mírné sněžení, nakonec dle papírových předpokladů dominovala jednička letošní sezony Johaugová, kterou na stupně vítězů doprovodila ruská závodnice Natalia Něprjajevová a také Heidi Wengová.

České publikum potěšila Kateřina Razýmová i Kateřina Janatová. Prvně jmenovaná uzavřela první desítku, pro životní výsledek si pak přijela do cíle i její reprezentační partnerka. „Před startem jsem fanoušky vnímala hodně, protože tady mám spoustu kamarádů a přišlo mi, že byli úplně všude. Chvilkami mě to tedy svazovalo, ale pak jsem byla ráda, že tam jsou a že se přišli podívat,“ hodnotila spokojená Razýmová. „Fanoušci mě táhli od samého začátku, bylo super slyšet kolem celé tratě svoje jméno, atmosféra byla prostě úžasná,“ doplnila dvaadvacetiletá Janatová.

Nejrychlejší čas v mužském závodě na 15 km měl lídr SP Alexander Bolšunov. Druhý dojel se ztrátou 24,3 vteřiny finský běžec Iivo Niskanen a třetí norský reprezentant Sjur Röthe. Oblíbenec fanoušků Johannes Hoesflot Klaebo se musel spokojit se sedmým nejrychlejší časem.

Domácí mužská sestava na body nedosáhla. Nejlépe z Čechů se v sobotním závodě umístil Adam Fellner na 39. místě, o příčku za ním skončil Petr Knop.

V neděli před obědem odstartovaly ženy stíhací závod klasickou technikou. Se suverénním, více než minutovým náskokem před stříbrnou Natalií Něprjajevovou přijela do cíle Norka Johaugová. Bronz si vyjela další z Norek, Ingvild Flugstad Oestbergová.

Šest tisíc diváků vidělo ovšem také perfektní jízdu Kateřiny Razýmové, která si polepšila o dvě příčky a dojela na 8. místě. Český tým si na závodech v Novém Městě pochvaloval především právě podporu diváků. „Atmosféra, kterou tu lidi dokázali vytvořit byla opravdu skvělá od začátku do konce,“ uvedla nadšeně Janatová. „Mít takhle hodně lidí na trati je skoro až výjimka. Hodně diváků bývá třeba ve Švédsku, ale jinak to rozhodně není standard. Tady bylo podél trati po oba dny fanoušků opravdu hodně. Moc jim za to všichni děkujeme,“ byla vděčná Razýmová.

Medailový ceremoniál žen přinesl až šokující výraz ve tváři vítězné Therese Johaugové, které nemohla uvěřit, že zlatá lyže za vítězství v tomto nejstarším závodu v České republice je opravdu z pravého zlata a že si cenu může odvézt.

Po sobotním triumfu si také o den později dojel Alexander Bolšunov pro zlato a jednoznačným výkonem nepřipustil žádné drama. Perfektní stíhací jízdu předvedla dvojice norských běžců na lyžích. Johannes Hoesflot Klaebo a Simen Hegstad Krueger si shodně polepšili o pět míst a skončili na pódiu na druhém, respektive třetím místě.

Češi skončili bohužel opět bez bodů. Petr Knop vylepšil své umístění o dvě příčky a dojel 38., stejně jako v sobotu pak skončil Adam Fellner. „Myslím, že jsem odjel dobrý závod a jsem rád, že jsem se dokázal srovnat v klasice. Jen je škoda, že se to neposunulo víc k té třicítce,“ komentoval svůj výkon Knop.

Pro Nové Město na Moravě představoval Světový pohár v běžeckém lyžování první vrchol zimní sezóny. Druhý vrchol přijde v březnu, kdy Vysočina Arena hostí biatlonový světový pohár. Vstupenky je možné zakoupit na serveru TicketLive

Autor: Michal Jilka

Foto: Tomáš Procházka ml., Miloš Lubas