AKTUALITY

Zpět na přehled aktualit

Therese Johaugová a Alexander Bolšunov suverénním způsobem ovládli 82. ročník Zlaté lyže

Vysočina Arena viděla i druhý závodní den světového poháru v běžeckém lyžování dominanci jedniček Therese Johaugové a Alexandera Bolšunova. Dav fanoušků, kterých si do areny našlo cestu okolo 6 tisíc, jistě potěšila také Kateřina Razýmová a Kateřina Janatová, které dojely do cíle na 8., respektive 16. pozici. 

Johaugová byla překvapená z ocenění, Razýmová na skvělé 8. příčce

Vítězkou ženské stíhačky na 10 km klasicky se stejně jako v sobotu stala Therese Johaugová z Norska. Na stupně vítězů ji doprovodila opět Ruska Natalia Něprajevová a nově také norská závodnice Ingvild Flugstad Østbergová, která v závěrečném sprintu předčila svoji reprezentační kolegyni Heidi Wengovou.

Vedoucí žena světového poháru jako odměnu za nejlepší místo celého závodu tradičně obdržela legendární zlatou lyži. Z této skutečnosti byla Norka velmi překvapená a dokonce se hned ptala, jestli je lyže opravdu ze zlata.

Z českých žen se nejlépe vedlo Kateřině Razýmové, která na trať vyrazila z desáté příčky, ale postupně se probojovala až na konečné 8. místo. To druhá z Kateřin, Janatová, neudržela své pořadí a propadla se o tři příčky na konečné 16. místo. Bez bodů se pak umístila Petra Nováková na 36. pozici. 

České závodnice si Zlatou lyži v domácím Novém Městě na Moravě velmi pochvalovaly. Razýmová i Janatová shodně uvedly, že dnešní závody si opravdu užily a atmosféra zde byla skvělá. 

Na začátku sobotního závodu si Razýmová stěžovala hlavně na nervozitu. V nedělní stíhačce se však vyplnilo přání závodnice a psychika ji tentokrát nezradila. „Dneska to pro mě bylo úplně jiný, protože jsem naopak už vůbec nervózní nebyla, takže dneska to bylo dobrý. Užila jsem si to jak před startem, tak i ten závod, protože se po dlouhé době jelo klasicky a to už je pro nás skoro netradiční styl,” uvedla Razýmová. Klasiku má závodnice nejradši, protože přes zimu kvůli nedostatku hlavně běhá a to se nejvíce promítne hlavně v tomto stylu. Mrzí ji jen, že závodů klasicky v této sezóně zatím moc nebylo. 

Naopak Janatové klasika velkou radost nedělá. Z dnešního závodu měla zpočátku obavy, nakonec se ale cítila ještě lépe než včera. Dobrý výkon si držela skoro až do konce závodu. Umístění na 16. místě pro dvaadvacetiletou závodnici znamená druhý nejlepší výsledek v kariéře. „Hodnotím to víc než nejlepší. Nečekala jsem to,“ dodala šťastná Janatová. Rodačku z Jilemnice nyní bude čekat regenerace a malá pauza. Světový pohár v Oberstdorfu vynechá, potřebuje totiž nějaký čas věnovat tréninku. 

Bolšunov kraloval, Klaebo s Kruegerem stáhli téměř minutu 

Mužský závod viděl opět suverénní jízdu krále letošní sezony Alexandera Bolšunova. Ten po celou dobu závodu držel vysoké tempo a nenechal nikoho na pochybách o svém vítězství. 

Na drama bylo ovšem zaděláno v boji o zbylé stupně vítězů. Johannes Klaebo a Simon Krueger stáhli v polovině závodu náskok Iivo Niskanena z Finska a společně se svým norským kolegou Sjuerem Roethem vjeli do závěrečného kola. V nejprudším stoupání Vysočina Areny se skupinka Norů oddělila od Fina a vše vyvrcholilo v cílové rovince. Mladík Klaebo nakonec ve finiši předčil třetího Kruegera a proťal cílovou pásku jako druhý.

U mužů si na ohromující výsledky českých zástupců bude muset domácí publikum ještě nějakou chvíli počkat. Nejlépe se v dnešním závodě umístil Petr Knop na 38. místě a hned za ním Adam Fellner na 39. pozici. 

Knop si v porovnání se včerejšími závody polepšil o tři příčky. I přes náročnější podmínky se mu závod líbil a svůj výkon ohodnotil jako lepší průměr. V domácím prostředí ocenil také výbornou diváckou atmosféru. „Zase byli skvělí, přišlo mi, že jich je tady dnes snad ještě víc než včera. Zase udělali nádhernou atmosféru. Byla to pecka tady závodit,” vyzdvihl diváky Knop.

Autor: Michal Jilka & Lada Smržová
Foto: Miloš Lubas