AKTUALITY

Zpět na přehled aktualit

Držitelka stříbra ze ZOH Dagmar Hromádková je pyšná, že se ve Vysočina Areně letos pojedou dva Světové poháry

Dagmar Hromádková, rodačka z Nového Města na Moravě a zároveň i jedna z rozhodčích na blížícím se Světovém poháru v běžeckém lyžování, vzpomíná na začátky své kariéry i na největší úspěch, který vyjela se štafetou na zimních Olympijských hrách v Sarajevu v roce 1984.

Dagmar Hromádková se k běžeckému lyžování se dostala, když jí byly 3 roky, a to především díky svému tatínkovi, který byl zároveň jejím prvním trenérem. V 11 letech ji pustil na její první Mistrovství republiky v běžeckém lyžování, kde začala sbírat první umístění. Po čase musela Dagmar Hromádková kvůli běžeckému lyžování opustit Nové Město na Moravě a odstěhovat se do Jablonce nad Nisou, kde si po těžkých začátcích nakonec našla dobrou kamarádku Gabrielu Svobodovou (později Soukalovou), za což je teď moc ráda. 

Velkého úspěchu dosáhla v roce 1984 společně s Blankou Paulů, Gabrielou Svobodovou a Květou Jeriovou, když na Olympijských hrách v Sarajevu získaly stříbrnou medaili. „Olympiáda v Sarajevu pro mě měla své kouzlo, protože jsem se vracela po mateřské dovolené. Mým prvním úkolem tedy bylo se tam vůbec dostat. Jela jsem nominační závody během Vánoc, ve kterých jsem zvítězila, takže jsem si svou nominaci na olympiádu obhájila a byla jsem za to strašně moc vděčná. Už na olympiádě v Americe jsme ve štafetě byly čtvrté, chybělo nám jen kousek. Na Mistrovství světa v Oslu jsme skončily páté a Olympiáda v Sarajevu byla v podstatě taková třetí šance, která tehdy vyšla. Za to jsem samozřejmě nesmírně vděčná a na celou Olympiádu mám nádherné vzpomínky,“ vzpomíná Hromádková.

Olympijské vítězky dodnes dodržují krásnou tradici a pravidelně se při příležitosti výročí setkávají.  K dalšímu takovému setkání by letos chtěly využít událost Světového poháru v běžeckém lyžování v Novém Městě na Moravě, kam všechny čtyři dostaly pozvánku od Svazu lyžařů. Dagmar Hromádková ve Vysočina Aréně v současné době pracuje jako rozhodčí, po čas závodů tedy bude zaměstnaná, na děvčata si ale čas určitě najde v pátek, den před závody.

Na Zlatou lyži se Hromádková velmi těší a doufá, že závody přilákají spoustu fanoušků. Podle jejích slov se nyní české reprezentaci začíná dařit, závody by tak pro diváky mohly být ještě atraktivnější. Areál Vysočina Arény je na velkou návštěvnost navíc perfektně připravený. „Jsem velmi ráda, že právě v Novém Městě na Moravě v krásné Vysočina Aréně se v letošní zimní sezóně konají hned dva Světové poháry, jak běžecký tento víkend, tak v březnu SP v biatlonu,“ dodává s hrdostí Hromádková.

Autor: Lada Smržová
Foto: archiv Dagmar Hromádkové