10.9.2018 15:24:06

Za Janem Blažíčkem

Když jsme v únoru letošního roku ve Vysočina aréně slavili  v dobré náladě všech přítomných 90. narozeniny mistra sportu Jana Blažíčka, nikdo z přítomných nepředpokládal, že se budeme s Honzou v pátek 31. srpna 2018 v obřadní síni na Zelené hoře loučit.

Honza začal lyžovat, jako všechno co v životě dělal, neobvykle. Přišel z blízké Polničky do Nového Města jako dorostenec na lyžařské závody, s výstrojí, která budila úsměv. A zvítězil.

I další jeho výsledky v běhu na lyžích i v atletice byly obdivuhodné. Bohužel, v době, kdy měl ty nejlepší výsledky a otevřený vstup do reprezentace, byl zatčen a vězněn za protistátní činnost. Po návratu z vězení prakticky nechyběl v žádném  ročníku  První běžecké lyžařské ligy, které se Nové Město s úspěchem zúčastňovalo. Dvakrát vyhrál prestižní Hančův memoriál, Mistrovství republiky v běhu na lyžích na 50 kilometrů. V roce 1963 byl člen mistrovské štafety Nového Města.

S novoměstským týmem vyhrál několikrát I.ligu v běhu na lyžích. Po skončení závodní činnosti se zúčastňoval Světových lesnických lyžařských mistrovství, kde byl vždy úspěšný.

Všichni, kdo Honzu Blažíčka znali, věří, že tam někde nahoře je již ve společnosti lyžařských kamarádů, že je ho všude plno a právě domlouvá nějaký trénink a diskutuje o délce holí.