05.1.2019 16:16:48

Novák skončil na patnáctce druhý, Havlíčková dosáhla na třetí vítězství ve dvacítkách

Po sobotním třetím místě ve sprintu se prosadil běžec na lyžích  Michal Novák v Evropském poháru ve Vysočina Aréně také v sobotním závodě na 15 kilometrů volnou technikou, v němž obsadil druhé místo.  Rychlejší než současná česká běžecká jednička byl pouze Francouz Robin Duvillard, na kterého ztratil Novák v cíli 3,1 sekundy.

Úspěch českých lyžařů doplnila osmnáctiletá Barbora Havlíčková, která nenašla v kategorii žen do dvaceti let v Evropském poháru dosud přemožitelku. Po dvou výhrách v italské Isolacii porazila své soupeřky i v Novém Městě.  

V závodě žen na 10 kilometrů byla nejrychlejší vítězka pátečního sprintu Němka Antonia Fraebelová. Nejlepší z českých závodnic Kateřina Janatová skončila sedmá, o místo zpět zůstala Petra Hynčicová.

Sobotní program poznamenalo vytrvalé sněžení, které dokonale prověřilo fyzický fond jednotlivých závodníků.

muzi_stupneNovák potvrdil roli hlavního favorita závodu mužů. Celý závod držel krok s Duvillardem, na kterého ztrácel na mezičasech maximálně třináct sekund. Navzdory zrychlení v posledním okruhu už časové manko nezlikvidoval.  

„Můj výkon sice nebyl optimální, ale s výsledkem jsem spokojen. Snažil jsem v závěru podržet tempo. Chyběly mi však v těžkých podmínkách síly, cítil jsem laktát v nohou. Těžko se předjíždělo, neboť byla vyjeta jen jedna rychlá stopa a na krátkém okruhu bylo na trati hodně závodníků. Mimo stopu jsem se bořil a nemohl se opřít do lyží,“ řekl v cíli Novák, který ladí formu na mistrovství světa. Zatím se nerozhodl, zda bude startovat v nedělním závodě o Zlatou lyži nebo dá přednost odpočinku.

Také nejlepší česká závodnice mezi ženami Janatová byla se svým výsledkem spokojená. „Každé umístění do desátého místa v tomto poháru je dobré. Podmínky byly kvůli sněžení těžké, trať byla trochu umydlená. Ale měla jsem dobře připravené lyže,“ uvedla Janatová.

Teprve osmnáctiletá Barbora Havlíčková potvrdila v kategorii do dvaceti let roli favoritky. V úvodním díle Evropském poháru před vánočními svátky vyhrála oba závody v Itálii a svoji suverenitu potvrdila i v Novém Městě. Přitom ji v závěru roku trápily zdravotní problémy, které ještě v tomto týdnu zkomplikovaly bolesti zad.

„Z těchto důvodů jsem dnešní vítězství nečekala. Ještě v předvečer závodu jsem na tréninku nemohla jet rychle a nevěděla, zda vůbec nastoupím.  Dnešní závod byl pro mě hlavně psychickým bojem. Proto jsem ráda, že jsem vyhrála sama nad sebou a také nad soupeřkami,“ poznamenala Havlíčková, která přiznala, že se v minulých závodech v Itálii cítila lépe. „Dnes to bylo těžké. V cíli jsem měla problém se zvednout. Dlouho jsem v podobných podmínkách nezávodila. Doufám, že v neděli budou moje záda v lepším stavu, protože při klasice jsou více zatížená. Mohu jen dodat, že odvedu maximum, co je v mých silách,“ nastínila Havlíčková své pocity.

V neděli jsou na programu závody klasickým způsobem. Na ženy čeká od 9:35 hod. běh na 15 km a program v Novém Městě vyvrcholí od 11:15 závodem mužů na 20 km s hromadným startem o Zlatou lyži.

 

Oficiální výsledky závodu s intervaovým startem volně

Jiří Pošvář

Náhodná fotografie

Videa

Příprava tratí před SP v biatlonu 2015

FIS Cross Country World Cup 2014 upoutávka CZE TV

Webkamera 3

Webkamera 3

VIDEO

Virtuální prohlídka arény na 360° videu
oznackuj_se