09.7.2018 12:02:27

Letní MS má dlouhou tradici. Do Česka se podívá potřetí

Není to jen zpestření letní přípravy. Světový šampionát v letním biatlonu je akcí s dlouhou tradicí, v Novém Městě na Moravě se bude na koncem srpna konat už 23. ročník. Ty předešlé přilákaly na start řadu velkých jmen, a tak na seznamu medailistů najdeme Martina Fourcada, Oleho Einara Bjørndalena či Kaisu Mäkäräinenovou.

U zrodu šampionátu byl i Bjørndalen

Historie mistrovství světa v letním biatlonu odstartovala v roce 1996 v Hochfilzenu. Tehdy měl šampionát úplně jinou podobu než dnes. Závodilo se jen ve vytrvalostním závodě a ve sprintu, a to ještě v krosové variantě. Biatlonisté tedy mezi běželi „po svých“.

V Rakousku tehdy nechyběla 22letá vycházející hvězda Ole Einar Bjørndalen. Nor si ze šampionátu odvezl jedno stříbro. O rok později v Krakově už se dočkal i zlata, se štafetou. Její součástí byl mimochodem současný trenér českých žen Egil Gjelland.

 

Od běhu po kolečkové lyže

Šampionát postupně získával na popularitě a také prodělával jednu kosmetickou úpravu za druhou. V roce 2000 už spolu s dospělými závodili i junioři. Skladba disciplín se ustálila na trojici sprint, stíhací závod a štafeta.

Následující dva roky přinesly dva české milníky. Michal Šlesingr vybojoval jako první Čech na letním MS medaili a hned tu nejcennější. V polském středisku Duszniki-Zdrój vládl sprintu juniorů.

V roce 2002 se zase mistrovství poprvé dostalo do Česka, konkrétně do Jablonce nad Nisou, kde třemi stříbry zazářil junior Ondřej Moravec.

Velká revoluce proběhla v roce 2006. V ruské Ufě už se závodilo zároveň jak v běhu, tak na kolečkových lyžích. Tohle soužití ale netrvalo moc dlouho, už v roce 2010 sledovali diváci jen souboje na „kolcích“.

Také se ustálil program šampionátu na nynější sprinty, stíhací závody a smíšené štafety.

Momentka z MS 2011

Podruhé v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě letos nebude nováčkem v pořádání letního šampionátu. Prestižní akce už se tu konala v roce 2011. Tehdy na Vysočině řádili Rusové Dmitrij Jarošenko a Anton Šipulin či Ukrajinka Valj Semerenková.

Zato čeští biatlonisté budou mít co napracovat. Před sedmi lety jim medaile unikly, nejblíž k nim měla třikrát čtvrtá Veronika Vítková. Dvakrát bral nepopulární bramboru i Michal Šlesingr.

Pokus o reparát se uskuteční 24. až 26. srpna. Vedle Vítkové a Šlesingra u toho budou i další čeští biatlonisté včetně Michala Krčmáře, Ondřeje Moravce či Markéty Davidové.

Info k MS najdete v odkazu. Vstupné je pro všechny návštěvníky zdarma!

 

Karel Halberštádt, biatlonmag.cz

Náhodná fotografie

Videa

Příprava tratí před SP v biatlonu 2015

FIS Cross Country World Cup 2014 upoutávka CZE TV

Webkamera 3

Webkamera 3

VIDEO

Virtuální prohlídka arény na 360° videu
oznackuj_se