12.1.2014 16:14:46

Jakš s Razýmem napravili čtvrtým místem reputaci českých běžců

SP-ZlataLyze2013_nedele_01
(foto: Michal Červený)

Teprve v závěrečné disciplíně sprinterského Světového poháru běžců se podařilo českým reprezentantům napravit reputaci z předcházejících výsledků. Martin Jakš a Aleš Razým obsadili čtvrté místo, od medaile je dělilo 12 sekund. Prvenství získali Rusové Nikita Krjukov s Maximem Vylegžaninem, kteří ve finiši odolali tlaku dvou norských týmů.

V závodě žen zvítězily Norky Maiken Fallaová a Ingvild Östbergová. Do finále se české běžkyně nedostaly.

Razým s Jakšem skončili v semifinále až čtvrtí, což jim stačilo k postupu do finále. Tam se ale nedostali Ondřej Horyna s Dušanem Kožíškem, jemuž boj o olympijskou nominaci v Novém Městě příliš nevyšel. V semifinále skončili celkově šestnáctí, neuspěly ani další dva české páry Petr Knop, Dušan  Augustinák a Jan  Šrail s Janem Bartoněm.

Čtvrté místo vybojoval Razým po výborném finiši. Domácí běžci se dlouho drželi ve skupině, na předposledním úseku ale Jakš ztratil kontakt.

Výsledky:
Muži (6x1,6 km): 1. Vylegžanin, Krjukov (Rus.) 22:03,89, 2. Rönning, Brandsdal -0,22, 3. Golberg, Hattestad (všichni Nor.) -1,78, 4. Jakš, Razým (ČR) -13,74, 5. Hamilton, Newell (USA) -14,28, 6. Eisenlauer, Wenzl (Něm.) -14,35, ...16. Horyna, Kožíšek, 25. Šrail, Bartoň, 28. Knop, Augustiňák (všichni ČR) všichni vyřazeni v semifinále.

Ženy (6x1,3 km): 1. Fallaová, Östbergová (Nor.) 20:58,47, 2. Malvelehtová, Saarinenová (Fin.) -3,80, 3. Šapovalovová, Ivanovová -4,56, 4. Docenková, Matvějevová (všechny Rus.) -26,01, 5. Harsemová, Brunová-Lieová (Nor.) -26,70, 6. Sargentová, Caldwellová (USA) -34,18, ...17. Vrabcová-Nývltová, Nováková, 20. Grohová, Moravcová, 23. Hynčicová, Schützová (všechny ČR) všechny vyřazeny v semifinále.