03.1.2019 16:15:52

Česká reprezentace se představí v Evropském poháru OPA v silném složení

Nejlepší současný český běžec na lyžích Michal Novák bude patřit k hlavním favoritům Evropského poháru OPA, který se uskuteční od pátku do neděle ve Vysočina Aréně v Novém Městě na Moravě.

Vrcholem třídenních bojů bude nedělní závod mužů na 20 km s hromadným startem o Zlatou lyži. Na startu bude i obhájce loňského prvenství Miroslav Rypl. V pátek jsou na programu sprinty, v sobotu závodu volnou technikou a v neděli přijde ke slovu klasická část. Ve startovním poli se představí běžci z patnácti zemí.

„Na Vysočině chumelí, přes noc dostala krajina zimní charakter. Tratě se podařilo udržet v dobrém stavu, všechno běží podle předpokladů,“ uvedl za pořádající SK Nové Město ředitel Vysočina Arény Jan Skřička.

Pro české příznivce běžeckého lyžování bude atraktivní zejména start dvaadvacetiletého Michala Nováka, který se na domácích tratích představí po delší odmlce. V Novém Městě závodil v mládežnických kategoriích a také na zdejších tratích poprvé nakoukl do Světového poháru. Před třemi roky skončil v závodě na 15 kilometrů volnou technikou na 54. místě se ztrátou tří minut na vítězného Francouze Maurice Manificata. Byl také členem české štafety a společně s Martinem Jakšem, Lukášem Bauerem a Petrem Knopem obsadili jedenácté místo.

„Na zdejších tratích se mi závodilo dobře. I když bych více přivítal tehdejší okruhy, které zpestřily esíčka a houpačky. Očekávám, že konkurence bude kvalitní. Uvidím, jak na tom výkonnostně budu, na nadcházející starty pomýšlím spíše jako na součást tréninku,“ uvedl na svazových stránkách Novák.

Českou reprezentaci v Novém Městě kromě Nováka tvoří Luděk Šeller, Miroslav Rypl, Jonáš Bešťák, Tomáš Kalivoda a v závodech žen se představí Kateřina Janatová, Tereza Beranová, Petra Hynčicová, Zuzana Staňková a Anna Sixtová.

Po zranění kyčle bude chybět Petra Nováková a kvarteto Petr Knop, Adam Fellner, Kateřina Razýmová a Sandra Schützová, které startuje na Tour de Ski.  

V juniorských kategoriích je českou nadějí Barbora Havlíčková, která v úvodním závodě Evropského poháru vyhrála v italské Isolaccii závody na 5 km volně a 10 km klasicky. V průběhu vánočních svátků ale Havlíčková zápolila se zdravotními problémy a momentálně se necítí ve stoprocentní kondici. „Představovala jsem si situace zcela jinak. Přesto chci na domácích tratích předvést co nejlepší výkon,“ dodala Havlíčková, která vynechá páteční závod ve sprintu.

Jiří Pošvář

Náhodná fotografie

Videa

Příprava tratí před SP v biatlonu 2015

FIS Cross Country World Cup 2014 upoutávka CZE TV

Webkamera 3

Webkamera 3

VIDEO

Virtuální prohlídka arény na 360° videu
oznackuj_se