26.1.2018 08:32:20

Biatlonové mládí míří do Vysočina Areny. Čeká je III. kolo Junior IBU Cupu

Třetí kolo Junior IBU Cupu měly původně hostit lázně Duszniky Zdrój na polské straně Orlických hor. Juniorská elita se však nakonec ve dnech 25. – 27. ledna sejde v Novém Městě na Moravě. „Kvůli nedostatku sněhu nebyli Poláci schopni závody uspořádat a my jsme byli připraveni,“ vysvětlil jednoduše prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza, proč se Vysočina Arena ujala organizace.

 

„Nikdo ve středoevropské regionu nedokázal tak rychle zareagovat.“ 

Současně to znamená, že v Novém Městě se v tomto roce uskuteční tři významné biatlonové akce. Vedle neplánovaného Junior IBU Cupu je to Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích 22. – 26. 8. a pak především III. kolo Světového poháru v prozatímním termínu 19. – 23. 12. 2018. Na prosincový Světový pohár už jsou v prodeji permanentní vstupenky!

 

Na přípravu Junior IBU Cupu mají novoměstští pořadatelé necelé tři týdny. „Pro nás určitě hrálo důležitou roli, že jsme měli volný termín a připravené tratě,“ dodává ředitel závodů Vlastimil Jakeš. „Ale v organizaci samozřejmě musíme improvizovat. Protože standardně na přípravu počítáme dva až tři měsíce, nyní je to stejný počet týdnů. Co nestihneme, to prostě nebude. Zaměřujeme se tedy na věci, které jsou nezbytné pro zdárný chod závodů.“

 

Oříškem bylo vyřešit ubytování, jelikož na Vysočinu zamíří kolem 26 reprezentačních týmů. „Ihned jsme se spojili s hoteliéry a dalšími ubytovateli. Trochu nám pomohlo, že sněhové podmínky nebyly optimální a řada běžných hostů své pobyty odhlásila,“ upřesňuje Vlastimil Jakeš.

 

Ve Vysočina Areně se představí celkem čtrnáct českých juniorských reprezentantů. „Rozhodli jsme se, že plně využijeme pořadatelské kvóty a v každé kategorii nasadíme sedm závodníků,“ vysvětluje Vlastimil Vávra, šéf Komise mládeže při Českém svazu biatlonu, jenž je současně trenérem juniorů. „Každá mezinárodní zkušenost je pro mladé závodníky cenná.“       

 

Nominace na Junior IBU Cup v NMNM

Junioři: Jakub Štvrtecký, Mikuláš Karlík, Vitězslav Hornig, Jakub Kocián, Dominik Štulík, Tomáš Mikyska, Jonáš Mareček.

Juniorky: Tereza Vinklárková, Petra Suchá, Iva Křižovičová, Eliška Svobodová, Tereza Voborníková, Karolína Dusilová, Eliška Teplá.

Šest nejlepších z tohoto výběru pak zamíří na Otevřené mistrovství Evropy, které se ve dnech 30. 1. – 4. 2. bude hostit slovinská Pokljuka.

 

V nominaci pro Junior IBU Cup jsou i tři závodníci z domácího klubu SK Nové Město na Moravě – Iva Křižovičová, Eliška Teplá a benjamínek výběru Jonáš Mareček (2001). „V Českém poháru se Jonáš prezentoval stabilními střeleckými výkony a je konkurenceschopný i v běžecké části. Ve Vysočina Areně jsou na programu dva sprinty, a to je vhodná disciplína pro sbírání zkušeností,“ vysvětluje k jeho nominaci trenér juniorů Vlastimil Vávra, přičemž dodává: „A navíc, bude závodit doma!“ 

 

Oba české výběry jsou velmi mladé. Z mezinárodního pohledu totiž juniorskou kategorii tvoří v této sezóně ročníky 1997-98, kdežto u nás v Česku to jsou ročníky 1997-99. Reálně tak mezi juniory máme pouze dva závodníky Jakuba Štvrteckého a Dominika Štulíka (oba 1998). Zcela chybí ročník 1997 a ostatní ještě patří do dorostenecké kategorie. „Na jednu stranu vidím, že náš tým má velkou perspektivu, na druhou stranu musí kluci bojovat minimálně s o rok staršími soupeři,“ připomíná Vlastimil Vávra. 

 

V případě dívek pak „kritérium juniorské plnoletosti“ splňuje pouze Tereza Vinklárková. Ostatní nominované jsou věkem také dorostenkami. „Hodně nám samozřejmě schází Markéta Davidová, ale její výkonnost už ji prostě posunula do „A týmu“,“ říká trenér juniorek Jindřich Šikola. Příležitost tak nyní dostává například Eliška Teplá z domácího klubu. „Eliška už s námi trénovala, ale přes léto měla hodně zdravotních problémů, jsem proto rád, že je zpět.“

 

Program ve Vysočina Areně odstartují ve čtvrtek 25. 1. oficiální tréninky. V pátek i v sobotu jsou pak na programu závody ve sprintu. Startuje se vždy v 10:00 hodin (juniorky) a ve 13:00 hodin (junioři). 

 

 

Startovní listina Sprint Juniorky a Junioři

 

Tomáš Hermann

Náhodná fotografie

Videa

Příprava tratí před SP v biatlonu 2015

FIS Cross Country World Cup 2014 upoutávka CZE TV

Webkamera 3

Webkamera 3

VIDEO

Virtuální prohlídka arény na 360° videu
oznackuj_se