Články

Press conference one month before the race

28. 4. 2015

In less than a month starts the UCI MTB World Cup 2015. It will be launched in Nové Město!

 

Only a month lasts until the first starting shot of this year’s MTB World Cup which will be held in Nové Město na Moravě. Organizing team revealed several pieces of news, which can be awaited by the competitors as well as spectators.

NMNM WCup 2015 sektory tribun-01

22. 12. 2014

Jak na výběr sektoru na tribuně?

Připravili jsme pro vás jednoduchý návod jak si vybrat sektor tribuny při nákupu vstupenky na Světový pohár v biatlonu. Nákupní e-shop umožňuje výběr sektoru při otevření položky "Eventim plán sálu". V tomto případě se jedná o plán areálu Vysočina Areny.

Birell Bike Vysočina Marathon

10. 3. 2015

Registration for public XC marathon and MTB Night Race was launched!

This year's MTB World Cup in Nové Město na Moravě is knocking on your door! There are 2 public sport events inseparably bound to this occasion - classic MTB Marathon BIRELL Bike Vysočina at 53 KM and a unique evening MTB race on the floodlit biathlon circuit - TOI TOI MTB Night Race! Registration for these two events has just started...

12. 12. 2014

Oteplení zastavilo sněhová děla

Kvůli oteplení byla přerušena výroba technického sněhu k přípravě lyžařských tratí v Novém Městě na Moravě. Nynější zásoba přitom nestačí ani na vytvoření okruhu v minimální délce 1,5 km. Vrcholem sezony ve Vysočina Areně bude až za necelé dva měsíce Světový pohár v
biatlonu, který není ohrožen. Nejistý je ale osud Štěpánských závodů v běhu na lyžích, které jsou na programu 26. prosince.

In the finish line

8. 2. 2015

Second NMNM Victory for Jakov Fak

Jakov Fak of Slovenia led from start to finish in taking his second victory in a row here in Nove Mesto na Morave. He covered the 12.5K pursuit in 37:24.9, with one penalty. Germany's Simon Schempp finished second also with one penalty, 4.4 seconds back, while Martin Fourcade of France finished third, shooting clean, 13.3 seconds back. Fourth went to Ukraine's Sergey Semenov, who shot clean 20.3 seconds back while Canada's Nathan Smith finished fifth, also shooting clean, 24.1 seconds back. Evgeniy Garanichev of Russia finished sixth, with one penalty, 45.6 seconds back.

9. 12. 2014

Sněhová děla už chrlí sníh

Dlouhé čekání na první mráz, který by dovolil výrobu technického sněhu, skončilo v pondělí dvě hodiny po půlnoci. V tu chvíli se postupně zapojilo do práce všech osmnáct sněhových děl. Teplota se blížila ke třem stupňům pod nulou, což není zcela ideální počasí. Ovšem při současném teplém průběhu zimy není prostor na zbytečné čekání.

« Předchozí 1 23 45 58 59 60 61 62 63 64 67 89 Následující »

IBU ČSB Kraj Vysočina Nové Město/ SK NMNM
BMW Eschenbach Impromat Lobkowicz Premium Nealko Sun Invent Toi Toi Yashica

Mediální partneři

MF DNES Česká televize Radiožurnál Ski magazín